Informacje o spotkaniach dla kandydatów do S. Bierzmowania oraz dla dzieci z klas III S.P. – w późniejszym terminie.
Różaniec w intencji oddalenia pandemii i w intencji służb sanitarnych, lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy – codziennie online – 20.30!

ZAPOWIEDZI

Informacje Możliwość komentowania ZAPOWIEDZI została wyłączona

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

Następujące osoby zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński: Jakub Rezler, stanu wolnego, zamieszkały w Osieku i Jagoda Pawluk, stanu wolnego, zamieszkała w Miłoradzicach.

Ktokolwiek zna istotne przeszkody do ważności ślubu pomiędzy w/w osobami jest zobowiązany w sumieniu do powiadomienia o tym Kancelarię Parafialną.

.
ZAPOWIEDZI ŚWIĘCEŃ PREZBITERATU

Z wielką radością zawiadamiam, że diakon MATEUSZ NAWROT z parafii pw. Chrystusa Króla w Osieku, pragnie przyjąć święcenia prezbiteratu. Podając tę wiadomość, polecam jego osobę gorącym modlitwom całej wspólnoty parafialnej. Kto zaś by wiedział, że coś czyni go niegodnym święceń prezbiteratu, jest w sumieniu zobowiązany zawiadomić księdza Proboszcza.

.
Osiek,  29 marca i 5 kwietnia 2020 r.
.
ks. Wojciech Skowron sdb – proboszcz

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: Następujące osoby zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński: Jakub Rezler, stanu wolnego, zamieszkały w Osieku i Jagoda Pawluk, stanu wolnego, zamieszkała w Miłoradzicach. Ktokolwiek zna istotne przeszkody do ważności ślubu pomiędzy w/w osobami jest zobowiązany w sumieniu do powiadomienia o tym Kancelarię Parafialną. .ZAPOWIEDZI ŚWIĘCEŃ PREZBITERATU Z wielką radością zawiadamiam, że diakon MATEUSZ NAWROT […]

KOMUNIKAT – 27 marca

Informacje Możliwość komentowania KOMUNIKAT – 27 marca została wyłączona
 1. Codziennie o godzinie 20.30 odmawiamy różaniec – „O oddalenia pandemii, w intencji służb sanitarnych, lekarzy, pielęgniarek i wszystkich zaangażowanych w walkę z pandemią; za zalęknionych i tych którzy są w kwarantannie; za chorych i ich rodziny oraz za zmarłych” (tylko online). Zapraszam do wspólnej modlitwy.
 2. Zgodnie z zarządzeniem biskupa legnickiego (z dn. 27.03.2020 r.)
  – Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej ulega przedłużeniu do odwołania i dotyczy wszystkich wiernych diecezji legnickiej oraz innych osób, które w tym czasie przebywają na jej terenie. Msze święte tylko w kościele parafialnym: w dni powszednie – godzina 18.00.
  W najbliższą niedzielę 29 marca 2020 r:
  g. 10.00: (intencja z Pieszkowa) „O Boże miłosierdzie dla zmarłych: Aniela, Józef, Jerzy, Janina, Franciszek i Czesław, ++ z rodzin: Sołtysów i Kuźmów”
  – g. 13.00: ” O Boże miłosierdzie dla śp. Stanisława i ++ z rodziny”.
  W następne niedziele – tylko w kościele parafialnym w Osieku /aż do odwołania/ – Msze św. zgodnie z harmonogramem każdej niedzieli: g. 8.30 – intencja z Kłopotowa, g. 10.00 – intencja z Pieszkowa, g. 11.30 i 13.00 – intencja z Osieka /tak jak jest zarezerwowane w księdze intencji/.
  w WIELKIM TYGODNIU: nabożeństwa tylko w kościele w Osieku; w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – g. 18.00, Wielka Sobota – g. 21.00.
  – udzielanie Sakramentu Chrztu świętego zostaje zawieszone do odwołania /WYJĄTEK: w sytuacji zagrożenia życia/; jesteśmy w kontakcie z zainteresowanymi rodzinami.
  – przystąpienie dzieci (z klasy III) do I Spowiedzi i I Komunii św. w zaplanowanym terminie (7 czerwca) jest ciągle sprawą otwartą; w sytuacji przedłużania się stanu epidemii wspólnie z rodzicami (także indywidualnie dla poszczególnych dzieci) wybierzemy dogodny termin.
  – udzielenie Sakramentu Bierzmowania młodzieży (klas VIII) najprawdopodobniej będzie przełożone.
  – w związku obowiązującym w Polsce stanem epidemii, wprowadzonym na mocy ustawy o chorobach zakaźnych: w Mszach św. i w liturgii pogrzebowej może uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący mszę św. Dlatego też w czasie nabożeństw organizowanych w kościele parafialnym w Osieku mogą być tylko osoby związane z intencją konkretnej Mszy św. w liczbie maks. 5 osób.
  Sakrament Pokuty: proszę umawiać się na spowiedź telefonicznie – 511 476 570 /w godzinach: 10.00 – 14.00/ na dogodny termin.
  – zachęca się wiernych do korzystania z możliwości Komunii duchowej. KOMUNIA DUCHOWA to akt modlitewny, który umożliwia osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz nie w wymiarze sakramentalnym. Akt ten składa się z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, aktu miłości skierowanej ku Niemu oraz wyrażenia pragnienia, aby Jezus zechciał wejść w nasze życie.
  – w czasie nabożeństw /do odwołania/: w prezbiterium i w zakrystii kościoła jest obecny tylko prowadzący nabożeństwo.

  ks. Wojciech Skowron sdb – proboszcz

ZARZĄDZENIE BISKUPA LEGNICKIEGO z dn. 27.03.2020

O UZYSKANIU PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU RODZINNEGO – WIELKANOC

Codziennie o godzinie 20.30 odmawiamy różaniec – „O oddalenia pandemii, w intencji służb sanitarnych, lekarzy, pielęgniarek i wszystkich zaangażowanych w walkę z pandemią; za zalęknionych i tych którzy są w kwarantannie; za chorych i ich rodziny oraz za zmarłych” (tylko online). Zapraszam do wspólnej modlitwy. Zgodnie z zarządzeniem biskupa legnickiego (z dn. 27.03.2020 r.)– Z […]

R + I + P

Informacje Możliwość komentowania R + I + P została wyłączona

W dniu 25 marca pożegnaliśmy śp. Jerzego Nawrot. Dziękuję wszystkim, którzy w tym trudnym czasie trwali na modlitwie w intencji zmarłego i okazali solidarność rodzinie. Będziemy jeszcze modlić się za śp. Jerzego podczas Mszy św.:
– 21 czerwca 2020 r. (niedziela): godzina 11.30 /od szwagra Ryszarda z rodziną/
– 18 lipca 2020 r. (sobota): godzina 18.00
– 1 sierpnia 2020 r. (sobota): godzina 18.00 /intencja od rodziny Tórz/.

Zapraszam do wspólnej modlitwy – ks. Wojciech Skowron sdb – proboszcz

W dniu 25 marca pożegnaliśmy śp. Jerzego Nawrot. Dziękuję wszystkim, którzy w tym trudnym czasie trwali na modlitwie w intencji zmarłego i okazali solidarność rodzinie. Będziemy jeszcze modlić się za śp. Jerzego podczas Mszy św.:– 21 czerwca 2020 r. (niedziela): godzina 11.30 /od szwagra Ryszarda z rodziną/– 18 lipca 2020 r. (sobota): godzina 18.00– 1 […]

WAŻNY KOMUNIKAT

Informacje Możliwość komentowania WAŻNY KOMUNIKAT została wyłączona
Wskazania Prezydium KEP dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach:
https://ekai.pl/dokumenty/wskazania-prezydium-kep-dla-biskupow-odnosnie-do-sprawowania-czynnosci-liturgicznych-w-najblizszych-tygodniach/

Niebawem ukażą się komunikaty o przebiegu „Wielkiego Tygodnia” w parafii.

ks. Wojciech Skowron sdb – proboszcz

Wskazania Prezydium KEP dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach: https://ekai.pl/dokumenty/wskazania-prezydium-kep-dla-biskupow-odnosnie-do-sprawowania-czynnosci-liturgicznych-w-najblizszych-tygodniach/ Niebawem ukażą się komunikaty o przebiegu „Wielkiego Tygodnia” w parafii. ks. Wojciech Skowron sdb – proboszcz

Zarządzenie Biskupa Legnickiego – 17.03.2020 r.

Bez kategorii | Informacje Możliwość komentowania Zarządzenie Biskupa Legnickiego – 17.03.2020 r. została wyłączona

Na czas trwania walki z pandemią koronawirusa oraz wprowadzonego na terenie całego kraju stanu zagrożenia epidemiologicznego zarządzam, co następuje:

1. Sprawowanie pogrzebów ma odbywać się w następujący sposób, w zależności od ustaleń z rodziną:

a. Msza pogrzebowa jest celebrowana rano w kościele parafialnym, jedynie w obecności najbliższej rodziny, bez ciała zmarłego,

b. Msza św. jest sprawowana w dniu pogrzebu bez udziału wiernych,

c. Msza św. za zmarłego jest celebrowana w późniejszym terminie.

W dalszej części obrzędów należy używać wyłącznie trzeciej formy pogrzebu (stacja tylko na cmentarzu, bez wchodzenia do cmentarnej kaplicy). W obrzędach ostatniego pożegnania powinna uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina zmarłego, wciąż z zachowaniem liczebności zgromadzania nieprzekraczającej pięćdziesięciu osób (łącznie z podejmującymi posługę liturgiczną i cmentarną).

PEŁNY TEKST: http://diecezja.legnica.pl/zarzadzenie-biskupa-legnickiego-z-dnia-17-marca-2020/

Na czas trwania walki z pandemią koronawirusa oraz wprowadzonego na terenie całego kraju stanu zagrożenia epidemiologicznego zarządzam, co następuje: 1. Sprawowanie pogrzebów ma odbywać się w następujący sposób, w zależności od ustaleń z rodziną: a. Msza pogrzebowa jest celebrowana rano w kościele parafialnym, jedynie w obecności najbliższej rodziny, bez ciała zmarłego, b. Msza św. jest […]

WAŻNE KOMUNIKATY

Informacje Możliwość komentowania WAŻNE KOMUNIKATY została wyłączona

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, oraz wypełniając treść zarządzeń przewodniczącego Rady Stałej KEP oraz Biskupa Legnickiego (komunikaty do odczytania poniżej) uprzejmie informuję, że wewnątrz kościoła podczas nabożeństw organizowanych w naszych świątyniach może przebywać maksymalnie 50 osób.
Przypominam, że Msze św. z kościoła w Osieku są transmitowane online. Zachęcamy do łączności ze wspólnotą parafialną w czasie tych modlitw. Można korzystać również z propozycji telewizji polskiej.
Nie będzie zaplanowanej Spowiedzi rekolekcyjnej, nauk rekolekcyjnych, i zaplanowanej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Można nawiedzać kościół parafialny w Osieku w niedzielę (między nabożeństwami – od 11.00 do 14.30) oraz w dni powszednie (od 17.00 do 18.00) – na prywatną Adorację.
Ponadto zgodnie z zachętą Przewodniczącego Episkopatu Polski każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – będziemy odmawiali w kościele parafialnym różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia (transmisja online)

Po konsultacji z ks. Biskupem Markiem – Msza święta z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania jest obecnie planowana na dzień 15 kwietnia 2020 r.
Młodzież, która zaliczyła Egzamin wyczekuje na kolejne informacje (można przesłać informacje o Świadku – Imię i Nazwisko!!! – sms-em na numer telefonu kancelarii parafialnej 511 476 570 – podając od kogo jest sms!).
Te osoby natomiast, które nie zaliczyły ustalonego materiału do dnia 10 marca – będą mogły to uczynić bezpośrednio po Świętach Wielkanocnych i przystąpią 15 kwietnia do Bierzmowania.
Jeżeli nie zaliczą do 15 kwietnia, uczynią to później i będą przygotowane do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w kolejnej grupie w naszej parafii lub w innym kościele przed wakacjami.

Wszystkie zaplanowane spotkania dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania i spotkania SCHOLI w okresie – kiedy nie ma zajęć w szkołach zostają odwołane!

Odwołujemy również spotkanie planowane na 20 marca z dziećmi z klas III połączone z Drogą Krzyżową. O nowym terminie będziemy informować.

Kancelaria Parafialna – nie będzie czynna do odwołania. W sytuacjach pilnych proszę o kontakt telefoniczny: w godzinach 10.00 – 14.00.

Komunikat Przewodniczącego KEP

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

Przypominam również o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Zachęcam również, aby księża biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do moich poprzednich komunikatów i Zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca br.

Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności
+ Stanisław Gądecki /Metropolita Poznański – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski/

Zarządzenie Biskupa Legnickiego dla kapłanów posługujących w diecezji legnickiej

ZASADY POSTĘPOWANIA NA NAJBLIŻSZE DNI – KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KEP

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.
Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.
1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

http://diecezja.legnica.pl/zarzadzenie-biskupa-legnickiego-dla-kaplanow-poslugujacych-w-diecezji-legnickiej/

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, oraz wypełniając treść zarządzeń przewodniczącego Rady Stałej KEP oraz Biskupa Legnickiego (komunikaty do odczytania poniżej) uprzejmie informuję, że wewnątrz kościoła podczas nabożeństw organizowanych w […]

R + I + P

Informacje Możliwość komentowania R + I + P została wyłączona

W dniu 6 marca 2020 r. pożegnaliśmy śp. Alonię Halusiak. Serdecznie dziękujemy w imieniu Rodziny za udział w Uroczystościach pogrzebowych.

W intencji śp. Alonii będą odprawione w kościele parafialnym w Osieku Msze św:
– od syna z rodziną z Osieka: 27 marca 2020 r. o godzinie 19.00 (30 dni po śmierci)
– od uczestników pogrzebu:
16 marca 2020 r. (poniedziałek): g. 19.00 /Msza św. w czasie rekolekcji wielkopostnych/
6 kwietnia 2020 r. (poniedziałek): g. 18.00
27 kwietnia2020 r. (poniedziałek): g. 18.00
9 maja 2020 r. (sobota): g. 18.00
29 maja 2020 r. (piątek): g. 18.00
15 czerwca 2020 r. (poniedziałek): g. 18.00
25 czerwca 2020 r. (czwartek): g. 18.00
11 lipca 2020 r. (sobota): g. 18.00
27 lipca 2020 r. (poniedziałek): g. 18.00
14 sierpnia 2020 r. (piątek): g. 18.00 /Msza św. z Uroczystości Wniebowzięcia NMP/

oraz w kościele pw. Piotra i Pawła, ul. Gimnazjalna 3 w Lututowie: od Chrześnicy Teresy z rodziną: 17 maja 2020 r. o godzinie 9.00.
Zapraszamy w w/w dni do wspólnej modlitwy w intencji śp. Alonii Halusiak.

W dniu 6 marca 2020 r. pożegnaliśmy śp. Alonię Halusiak. Serdecznie dziękujemy w imieniu Rodziny za udział w Uroczystościach pogrzebowych. W intencji śp. Alonii będą odprawione w kościele parafialnym w Osieku Msze św:– od syna z rodziną z Osieka: 27 marca 2020 r. o godzinie 19.00 (30 dni po śmierci)– od uczestników pogrzebu:16 marca 2020 […]

Wizyta Duszpasterska 2019/2020

Informacje Możliwość komentowania Wizyta Duszpasterska 2019/2020 została wyłączona

Wizytę duszpasterską w Pieszkowie i w Osieku przeprowadziliśmy w miesiącach: październik, listopad i grudzień 2019 oraz w styczniu 2020 r.

 KŁOPOTÓW

 1.   Kłopotów /od 1 do 20/ – 20 stycznia (poniedziałek) – od g. 16.00
 2.   Kłopotów: /od 21 do końca – w kier. Osieka/ – 21 stycznia (wtorek) – od g. 16.00.

Jeżeli jeszcze są Rodziny, które pragną przyjąć duszpasterza z Wizytą Duszpasterską prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny (w godz. 10.00 – 12.00)

Wizytę duszpasterską w Pieszkowie i w Osieku przeprowadziliśmy w miesiącach: październik, listopad i grudzień 2019 oraz w styczniu 2020 r.  KŁOPOTÓW   Kłopotów /od 1 do 20/ – 20 stycznia (poniedziałek) – od g. 16.00   Kłopotów: /od 21 do końca – w kier. Osieka/ – 21 stycznia (wtorek) – od g. 16.00. Jeżeli jeszcze są Rodziny, […]