Świątynie w Parafii

Kościół pw. Chrystusa Króla w Osieku

Prawdopodobnie świątynia została wzniesiona z kamienia oraz cegły na przełomie XV i XVI wieku. Po pożarze w początkach XVII w. odbudowano ją w 1610 roku przez ówczesnych właścicieli wsi, rodzinę von Stosch. W 1755 roku do kościoła dobudowano zakrystię. Poważnym uszkodzeniom obiekt uległ w trakcie działań wojennych, w lutym 1945 roku. Całkowita odbudowa świątyni nastąpiła dopiero w latach 1967 – 1969.

kosciol_osiek

Kościół jest jednonawową budowlą zorientowaną o założeniu późnogotyckim z przyporami. Dwuprzęsłowa nawa zwieńczona jest sklepieniem krzyżowym, do której przylega jednoprzęsłowe, prostokątne prezbiterium także nakryte sklepieniem krzyżowym. Na osi świątyni od strony zachodniej znajduje się prostokątna, przechodząca w ośmiobok wieża, przykryta stromym, ostrosłupowym hełmem. Od strony północnej przylega do niej jednokondygnacyjna zakrystia, zaś do części nawowej kościoła, od południa – prostokątna kruchta. Otwory okienne o wykroju odcinkowym lub prostokątne, zamknięte kamiennymi obramieniami renesansowymi. Dachy świątyni ceramiczne, dwuspadowe lub pulpitowe. Ostatniej gruntownej renowacji kościoła dokonano w latach 1997-1999. W skromnie wyposażonych wnętrzach na uwagę zasługuje malowana, drewniana balustrada loży kolatorskiej z 1610 roku oraz liczne renesansowe kamienne płyty nagrobkowe. W południowej części muru okalającego teren kościelny znajduje się krzyż pokutny.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA W OSIEKU

Kościół filialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pieszkowie

Pierwsza oficjalna wzmianka o istniejącym w osadzie kościele pochodzi z 1335 roku. Podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości śląskich świątyń, został przejęty przez protestantów około 1524 roku. W XVIII wieku został poddany gruntownej przebudowie, w wyniku, której uzyskał obecny barokowy wygląd. Ze starego założenia pozostała jedynie XV- wieczna wieża. Później był restaurowany w XIX wieku.

kosciol_pieszkow

Obecnie jest to zorientowana budowla barokowa, wzniesiona na założeniach wcześniejszej, gotyckiej świątyni. Jest to salowy, murowany z cegły i polnego kamienia obiekt o rzucie prostokątnym, bez wydzielonego prezbiterium. Świątynia nakryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami, dobudowana do masywnej, kwadratowej, kamiennej wieży, która znajduje się od strony zachodniej. Dwuspadowe dachy kościoła pokryte są dachówką ceramiczną. Otwory okienne części nawowej oraz główne wejście do świątyni są o wykroju pełnym. Od strony północnej do nawy dobudowana jest prostokątna zakrystia nakryta ceramicznym dachem pulpitowym. Obiekt jest otynkowany. Dość skromnie wyposażonym wnętrzu kościoła zachowały się dwie gotyckie rzeźby z ok. 1500 roku, oraz barokowy ołtarz główny z drugiej połowy XVIII wieku.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA W PIESZKOWIE

Kościół filialny pw. św. Dominika Savio w Kłopotowie

Usytuowany w centrum wsi kościół został wzniesiony w latach 2000/2001 na miejscu dawnej kapliczki adaptowanej z barakowozu, staraniem ówczesnego proboszcza ks. Daniela Wójcika SDB. Wcześniej, w 1996 roku parafianie z Kłopotowa wykupili od Agencji Rolnej Skarbu Państwa działkę nr 121 o powierzchni 3 ary dla parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Chrystusa Króla w Osieku.

kaplica_klopotow

Obecny kościół, to obiekt murowany, wolno stojący, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny. Konstrukcja nośna nawy głównej to szkielet stalowy składający się ze słupów stalowych ukrytych w ścianach, na których opiera się kratowa konstrukcja wiązarów dachowych. Dach pokryty blachą dachówko podobną, ściany murowane z pustaków ceramicznych dodatkowo ocieplone styropianem. Tynki zewnętrzne akrylowe. W nawie głównej mieszczą się ławki na ok. 52 osoby. Prezbiterium oddzielone od nawy głównej typowym łukiem. Za prezbiterium mieści się zakrystia z zapleczem sanitarnym. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje wykonany z marmuru ołtarz, kazalnica (ambonka), stojak pod paschał oraz cokół (postument) pod figurę patrona świątyni, św. Dominika Savio, którą sprowadzono z Włoch.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA W KŁOPOTOWIE

Tekst oraz szkice umieszczone zostały za zgodą autora, Pana Henryka Rusewicza
„Świątynie Powiatu Lubińskiego”.
Część opisowa dotycząca świątyni w Kłopotowie w pewnej części zredagowana przez parafian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.