XV Niedziela Zwykła – 14 lipca 2019 r.

Ogłoszenia Możliwość komentowania XV Niedziela Zwykła – 14 lipca 2019 r. została wyłączona

(Łk 10,25-37)
Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: ”Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Jezus mu odpowiedział: ”Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?”. On rzekł: ”Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”. Jezus rzekł do niego: ”Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył”. Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: ”A kto jest moim bliźnim?”. Jezus, nawiązując do tego, rzekł: ”Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: “Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?”. On odpowiedział: ”Ten, który mu okazał miłosierdzie”. Jezus mu rzekł: ”Idź, i ty czyń podobnie”.

ROZWAŻANIE DO EWANGELII: Czasem zatrzymujemy się, zadając sobie pytania, kim jest Bóg, jaki jest sens naszego życia i istnienia świata. Zagłębiamy się w filozoficzne dywagacje i w końcu dochodzimy do wniosku, że czujemy się w tym wszystkim zagubieni. Tymczasem mamy być ufni wobec Boga jak dzieci wobec ojca. Chrystus daje nam receptę na udane życie: kochaj Boga i kochaj bliźniego, wtedy wszystko będzie miało sens. Kochaj, bo w miłości jest Bóg. Takie to zwyczajne i proste, a jednocześnie takie trudne. (Joanna Woroniecka-Gucza)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE:

1. Dzisiaj nie będzie Mszy św. w Kłopotowie o godzinie 8.30. Msza św. w tym kościele z liturgii XV niedzieli zwykłej w sobotę 13 lipca o godz. 16.00. W niedzielę 14 lipca w Osieku dodatkowa Msza św. o godzinie 17.00.
  2. W środę Msza św. w Pieszkowie o godz. 17.00.
  3. Kancelaria parafialna czynna: w sobotę 20 lipca – po Mszy św.
  4. Przy wyjściu z kościoła do można nabyć nowe numery: NIEDZIELI i GOŚCIA NIEDZIELNEGO. Zachęcamy do lektury.
  5. W dniu 29 lipca wyrusza do Częstochowy XXVII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zapraszamy do duchowego uczestnictwa w pielgrzymce. Zapisy do tej grupy u ks. Proboszcza – od dzisiaj do przyszłej niedzieli. Koszt: 15 zł. Codziennie przez cały czas trwania pielgrzymki Apel Jasnogórski o godz. 21.00.
  6. Pielgrzymi będą zatrzymywać się już 28 lipca w Pieszkowie. Jak każdego roku prosimy o zorganizowanie dla nich posiłku – w niedzielę 28 lipca na g. 9.00!
  7. Przygotowujemy okolicznościową Akademię na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Chętnych do udziału zapraszam w środę o godzinie 19.00 do Domu Parafialnego na spotkanie organizacyjne.
  8. Ks. Mirosław Łobodziński zaprasza parafian do Salezjańskiego Domu Młodzieżowego w Marianówce k/Kłodzka. Wyjazd planowany jest 23 – 24 sierpnia. Szczegółowe informacje i zapisy po nabożeństwach u ks. Proboszcza (od 14 do 28 lipca!).
  9. Dzisiaj w II niedzielę miesiąca w Osieku możemy wpłacać darowizny na sprzątanie kościoła w Osieku – w Domu Parafialnym między nabożeństwem o 11.30 a 13.00. W pozostałych kościołach po nabożeństwach u osób odpowiedzialnych.

Wojciech Skowron sdb – proboszcz